هورمون جنسی

نشانه های کمبود هورمون جنسی در بدن آقایان

نشانه های کمبود هورمون جنسی در بدن آقایان

تستوسترون مهمترین هورمون جنسی می باشد که کاهش آن در بدن آقایان باعث بروز مشکلات زیادی از جمله بی میلی و سرد مزاجی جنسی , ناتوانی جنسی و ناباروری می شود اگر می خواهید با علائم کمبود هورمون جنسی در بدن آقایان آشنا شوید با ما رد ادامه این بخش از مجله آنلاین کیم کالا همراه باشید.

تستوسترون یا هورمون جنسی در بدن آقایان در بیضه ها تولید می شود و موجب تولید اسپرم و میل جنسی می گردد.و همچنین کمک می کند تا بدن شروع به ساخت عضله و استخوان کند.تستسترون نوعی هورمون جوانی در مردان به شمار می رود.تولید تستوسترون معمولا با افزایش سن مردان کاهش می یابد. کاهش تستسترون علائمی در در بدن مردان ایجاد می کند که با دانستن این علائم می توانید متوجه شوید که زمان آن اسن که کاری برای بدنتان انجام دهید . بوسیله آزمایش خون می توانید مقدار تسترون بدنتان را اندازه گیری کنید. در مقاله زیر ۹ مورد از مهمترین علائم کاهش هورمون جنسی تستسترون بدن را توضیح داده ایم:

کاهش میل جنسی

تستوسترون نقش مهمی را در میل جنسی (شهوت جنسی) هم در مردان و هم در زنان ایفا می کند. مردان ممکن است با افزایش سن کاهش میل جنسی را تجربه کنند.اما با کم شدن بیش از حد تسترون به احتمال زیاد کاهش شدید در تمایلشان نسبت به داشتن رابطه جنسی را تجربه می کنند. البته پایین بودن تستوسترون می تواند میل جنسی در زنان را نیز کاهش دهد بعلاوه علائم دیگری نیز مانند تغییرات هورمونی و خلق و خوی را هم بوجود می آورد.پس اگر دیدید میل جنسیتان به شدت کم شده حتما به پزشک مراجعه کنید.

اختلال در نعوظ

تستوسترون باعث تحریک میل جنسی در مردان است  و همچنین در دستیابی به نعوظ کمک میکند. تستوسترون به تنهایی نعوظ ایجاد نمی کند اما مغز شما را تحریک می کند تا  اکسید نیتریک تولید کند- یک مولکول که به نعوظ کمک می کند. هنگامی که سطح تستوسترون بسیار کم است ممکن است در رسیدن به نعوظ قبل از رابطه جنسی و یا تجربه نعوظ خود به خود (به عنوان مثال، در طول خواب) به اشکال بر بخورید. البته سایر مشکلات مربوط به سلامتیتان نیز می تواند عملکرد نعوظ را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مهم است که مطمئن شوید این علائم مربوط به کمبود تستسترون است یا نه؟

 

هورمون جنسی

 

 

کاهش حجم مایع منی

تستوسترون نقش مهمی در تولید مایع منی ایفا میکند، هر چقدر تستوسترون یک مرد بیشتر باشد، مایع منی بیشتری تولید می کند. مردانی که تستسترون کمی دارند شاهد کاهش حجم مایع منی خود در زمان انزال هستند.

ریزش مو

تستوسترون نقش مهمی را در قسمت های مختلفی از بدن دارد، از جمله تولید مو. تاسی بخش طبیعی از پیری برای بسیاری از مردان است. با این حال، مردانی که کمبود تستسترون دارند ممکن است از دست دادن موهای بدن و صورت را تجربه کنند.پس اگر زودتر از حد معمول دچار ریزش مو شدید حتما باید آزمایش تستسترون دهید.

خستگی و کمبود انرژی

کمبود تستسترون در مردان باعث خستگی شدید و کاهش قابل توجه سطح انرژی در آن ها می شود. اگر شما همیشه خسته اید با وجود اینکه خواب کافی داشتید و یا اگر انجام حرکات ورزشی در باشگاه  که همیشه انجام به راحتی انجام می دادید برایتان سخت تر شده فکری به حال تستسترونتان کنید.

از دست دادن توده های عضلانی بدنتان

از آنجا که تستوسترون نقش مهمی در ساخت و ساز و تقویت عضلات نیز دارد، مردان با تستوسترون  پایین ممکن است متوجه کاهش توده عضلانی و کاهش قدرتشان شوند. مردانی  که سعی میکنند با ورزش و تغذیه دوباره عضله سازی کنند و یا عضلات از دست رفته را بازسازی کنند با دشواری زیادی روبرو می شوند,حتما سطح تستسترون بدنشان کاهش یافته است.

افزایش چربی بدن

مردان با کمبود تستسترون ممکن است افزایش چربی بدن را نیز تجربه کنند. به طور خاص، گاهی اوقات ممکن است دچار بیماری “ژنیکوماستی” شوند، یک بیماری که باعث رشد سینه در مردان می شود.gynecomastia در مردان ۴ سطح دارد. اگر چه دلایل این اتفاق کاملا روشن نیست، تحقیقات نشان می دهد که هورمون تستوسترون روی چربی بدن نیز تاثیر می گذارد.

کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان

نازک شدن توده استخوان (استئوپروز) اغلب به عنوان یک بیماری شناخته میشود که زنان  بیشتر آن را تجربه می کنند. با این حال، مردان با کم شدن تستسترون بدنشان می توانند از دست دادن استخوان به دلیل کاهش تستوسترون در تولید و تقویت استخوان را تجربه کنند. مردان با کمبود تستسترون – به خصوص مردان مسن تر که چندین سال است کمبود تستسترون دارند – بیشتر مستعد ابتلا به شکستگی استخوان و پوکی استخوان هستند.

تغییرات خلق و خوی

زنان اغلب تغییرات در خلق و خوی را در دوران یائسگی تجربه می کنند، زنان وقتی سطح استروژن بدنشان پایین است این اتفاق برایشان می افتد . مردان با کم شدن تستسترون می توانند علائم مشابه را تجربه کنند (نوعی یائسگی برای مردان ). تاثیرات تستوسترون در فرآیندهای فیزیکی بدن بسیار زیاد است. همچنین می تواند خلق و خوی و ظرفیت ذهنی را تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات نشان می دهد که مردان با کمبود تستسترون احتمال دارد بیشتر دچار افسردگی، تحریک پذیری و یا عدم تمرکز شوند

کاهش تستسترون در بدن مردان باعث تغییر خلق و خو و در برخی موارد باعث افسردگی می شود

سطح تستوسترون به طور طبیعی در طول زمان و با بالا رفتن سن را کاهش می یابد، بنابراین شما ممکن است برخی از این علائم را با توجه به سنتان تجربه کنید. پزشک شما می تواند با یک آزمایش خون توصیه های لازم و یا درمان های خاص را به شما پیشنهاد دهد.ولی با تغییر در سبک زندگی و نحوه تغذیه نیز می توان به مقدار قابل توجهی سطح هورمون جنسی را در بدن آقایان افزایش داد .

منبع :رنگ زندگی

درباره ی نجفی

همچنین ببینید

دفعات رابطه جنسی

چگونه دفعات رابطه جنسی خود را افزایش دهیم؟

چگونه دفعات رابطه جنسی خود را افزایش دهیم؟ یکی از مشکلات شایع در بین زوج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *