چه کارهایی را نباید پس از ورزش انجام داد؟

چه کارهایی را نباید پس از ورزش انجام داد؟

چه کارهایی را نباید پس از ورزش انجام داد؟

رفتن به باشگاه یکی از روش های  رسیدن به تناسب اندام است ولی باید توجه کنید که کارهایی که پس از تمرین انجام می‌دهید، بخشی دیگر از تناسب‌اندام است و روی عملکردتان تأثیر مستقیم میگذارد. برای همین در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که پس از باشگاه رفتن باید به چه نکاتی توجه کنید.

چه کارهایی را نباید پس از ورزش انجام داد؟

 

۱. لباس‌های خود را پس از تمرین عوض نکنید

لباس‌های مرطوب خود را سریع عوض کنید . لباس‌های مرطوب محیط خوبی برای رشد باکتری هستند و می‌توانند موجب سرماخوردگی شوند. باید لباس‌ها، جوراب‌ها و کفش‌های خود را عوض کنید تا عضلات‌تان گرم باقی بمانند. این کار باعث افزایش گردش خون و بهبود ریکاوری می‌شود. حتی تعویض کفش‌ها نیز حس خوبی به شما می‌دهد. فقط از کفش‌هایی استفاده کنید که به‌ خوبی از پاهای شما محافظت می‌کنند. عضلات پاهای شما نیز هنگام تمرین و ورزش خسته می‌شوند. بنابراین این کفش‌ها نیز باید مناسب باشند.

۲. پس از ورزش فقط استراحت کنید

نشستن جلوی تلویزیون پس از برگشت از باشگاه از نظر شما کار خوبی است اما بهتر است این کار را انجام ندهید. انجام فعالیت‌های سبک راه خوبی برای افزایش سرعت ریکاوری است؛ چرا که سرعت گردش خون را افزایش می‌دهد. در طول روز این فعالیت‌های سبک را انجام دهید. حتی می‌توانید قبل از رفتن به سر کار نیز این کارها را انجام بدهید. مثلا بلند شوید، راه بروید؛ در حالی‌ که ایستاده‌اید حرکات کششی انجام بدهید و نفس عمیق بکشید.

۳. سوخت‌ مناسبی به بدن‌تان نرسانید

خوب است ۲۰-۳۰ دقیقه پس از جلسه تمرینی، حتما مواد غذایی و مایعات مصرف کنید. اگر پس از تمرین باید به سر کار بروید، غذا را همراه خود بیاورید تا بتوانید حتی داخل خودرو هم که شده آنها را بخورید. بهتر است این وعده غذایی حاوی پروتئین، کمی چربی و مقداری کربوهیدرات باشد تا انرژی از دست‌ رفته جایگزین شود. می‌توانید شیرکاکائو کم‌چرب، ساندویچ بوقلمون همراه با نان گندم کامل، بادام یا میوه مصرف کنید. باید آب فراوانی هم بنوشید. از مصرف بدون برنامه‌ریزیِ مواد غذایی خودداری کنید. هر چیزی را نباید مصرف کنید.

۴. فعالیت‌های سنگین بدنی انجام دهید

شاید فکر کنید حالا که از باشگاه آمده‌اید و عرق هم کرده‌اید، خوب است  پیش از دوش گرفتن، کمی کارهای فیزیکی مربوط به خانه را انجام بدهید اما انجام این نوع فعالیت‌ها می‌تواند به عضلات خسته شما فشار زیادی وارد کند؛ مخصوصا اگر مایعات و غذای کافی نیز مصرف نکرده باشید. بلند کردن اجسام سنگین، بالا رفتن از نردبان و خم‌ و راست شدن می‌تواند خطر آسیب‌دیدگی را بالاتر هم ببرد. بهتر است در این مواقع به عضلات خود یک روز استراحت بدهید. بهتر است این فعالیت‌ها را زمانی انجام بدهید که شرایط بدنی بهتری دارید.

۵. به ریکاوری بدن توجه نکنید

از دستاوردهای خود محافظت کنید. این طرز تفکر که من جلسه تمرینی سبکی داشته‌ام، بنا بر این به ریکاوری نیازی ندارم، اشتباه است. درست مثل ورزشکاران حرفه‌ای با احترام با بدن خود رفتار کنید. اگر از بدن خود محافظت کنید، بدن‌تان نیز از شما محافظت خواهد کرد.

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

با فواید پیلاتس بیشتر آشنا شوید

با فواید پیلاتس بیشتر آشنا شوید.   یکی از ورزش های پرطرفدار و جذاب بین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *