تاثیر کاکائو بر کنترل دیابت

تاثیر کاکائو بر کنترل دیابت

تاثیر کاکائو بر کنترل دیابت

در لوزالمعده قسمتی به اسم جزایر لانگرهانس وجود دارد سلول‌های بتا در این قسمت قرار دارند. این سلول‌ها مسئولیت ترشح انسولین  را برعهده دارند. انسولین هورمونی است که قند بدن را تنظیم می‌کند. سلول‌های بتا انسولین را مستقیم وارد جریان خون می‌کنند. سلول‌های بتا  هورمونی  هم به نام آمیلین ترشح می‌کنند که مقدار کلوگز واردشده به جریان خون را تنظیم می‌کند. در دیابت نوع ۲، عملکرد سلول‌های بتا مختل می‌شود.

تاثیر کاکائو بر کنترل دیابت

 

مطالعات زیادی نشان می‌دهد کاکائو دارای ترکیبی به نام مونومرهای اپیکتکن است که این ماده قابلیت افزایش سلول‌های بتا در ترشح انسولین را دارا میباشد.

آزمایشات زیاد حیوانی نشان می‌دهد استفاده از کاکائو در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، علاوه بر اینکه به تنظیم قند خون کمک می‌کرد؛ بلکه میزان چاقی موش هارا هم کاهش داد. مطالعات زیادی نشان می‌دهد ترکیبات موجود در کاکائو روی میتوکندری (موتورخانه سلول) تاثیر زیادی می‌گذارد. میتوکندری ساختاری درون سلولی است که اکسیژن و مواد غذایی را تبدیل به مولکول‌های کوچک برای حمل انرژی به نام ATP  می‌نماید.

مونومرهای اپیکتکن میتوکندری داخل سلول ها بتا را تقویت می‌کنند، از این راه ATP بیشتری تولید می‌شود و انسولین بیشتری ترشح می‌شود.دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید.

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

لای فای

لای فای چیست و چه کاربردی دارد؟

لای فای چیست و چه کاربردی دارد؟ در این بخش از مجله آنلاین کیم کالا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *