روش پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

روش پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

روش پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

براي افرادی كه در نگهداري گياهان آپارتماني تازه‌ وارد هستند، نگهداري بنجامين توصيه نمي‌شود زيرا  این گياه بسیار حساس است و به مراقبت‌هاي مخصوصي نياز دارد.درادامه مطلب زیر با پرورش ونگهداری بنجامین آشنا شوید.

روش پرورش و نگهداری گیاه بنجامین

بنجامين از آن دسته گياهاني است كه در بیشتر خانه‌ها پيدا مي‌شود ولي افراد كمي هستند كه به‌خوبي از روش‌هاي نگهداري آن آگاه هستند که چطور با گياه برخورد كنند، در واقع وقتي اين گياه را مي‌خرند پر برگ وشاداب است اما بعد از مدتي ماندن در اتاق آن شادابي روزهاي نخست خود را از دست مي‌دهد.

اين گياه زيبا از خانواده انجير كه برگ‌هاي كوچك با رنگ سفيد و سبز به‌صورت ابلق دارد، معمولا بنجامين را به‌دليل حساسيت بالا و مقاومت كم در برابر عوامل محيطي روي فيكوس بنجامين پيوند مي‌زنند تا مقاوم‌تر شود.

بنجامين دوست دار نور است
اين گياه به نور بيشتري نسبت به بقیه ی گياهان آپارتماني نيازمند است اما تابش مستقيم آفتاب را تحمل نمي‌كند، در واقع بايد گفت معمولا بهترين نور در حالتي است كه گلدان زير سايه‌بان جنوبي قرار گيرد كه آفتاب به گلدان گياه برسد اما به برگ‌هاي گياه آفتاب نتابد و برگ‌ها در سايه باشند.

برای گیاه بنجامين دماي معمولي اتاق مناسب است
اين گياه در زمستان بايد حتما در اتاق نگهداري شود زیرا نسبت به سرما حساس است وكمترين درجه حرارتي كه مي‌تواند تحمل كند ۱۵درجه است اما در تابستان تا ۲۴درجه سانتي‌گراد را به راحتي تحمل مي‌كند.

تكثير درخانه کار دشواری است
تكثير اين گياه در آپارتمان بسیار دشوار است؛ براي تكثير از قلمه‌هايي كه حداقل يك برگ به همراه دارد استفاده شود يعني خوابانيدن هوايي شاخه‌هايي كه برگ‌هاي پايين خود را در بهار از دست داده‌اند.

سطح خاك بايد خشك شود
گياه را زماني آبياري كنيد كه كاملا سطح خاك خشك شده‌باشد در واقع بايد به اندازه يك انگشت زير خاك را بازديد كنيد، اگر خشك بود گياه را آب دهيد. بايد بدانيد در بسياري خانه‌ها به‌دليل ‌رعايت نكردن اين مسئله و آبياري بيش‌ازاندازه گياه از بين مي‌رود. بهتر است از آبي كه چند ساعت در محيط بوده و هم دماي محيط است براي آبياري استفاده شود، هرگز گياه را با آب سرد آبياري نكنيد.

شستن برگ‌ها را فراموش نکنید
اگر بخواهيد برگ‌ها هميشه براق باشند ماهي يك‌مرتبه بايد برگ‌ها را شست‌وشو داد و اين‌كار بوسيله اسپري مخصوص براق كردن برگ‌ها انجام مي‌شود.

آفت‌هايي كه به گياه حمله مي‌كنند
لكه‌هاي پهن، آبكي و سياه روي برگ‌ها نشانه بيماري قارچي روي فيكوس است كه مي‌توانيد لكه‌ها را با آب و صابون خيس كنيد. تار عنكبوتي شدن سطح زير برگ‌ها هم حاصل فعاليت كنه قرمز است. با سمپاشي توسط كنه‌كش يا حشره‌كش نفوذي، علائم را برطرف كنيد.

خاك مخلوط بسیار مناسب است
بهترين خاك براي اين گياه خاك كمپوست  يا كود حيواني يا خاك لوم است يعني مخلوطي از شن، رس و مواد آلي.

كود فراموش نشود
كود موردنياز اين گياه را مي‌توان ۳ گرم در ليتر، هر ۲ هفته يك‌بار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. هنگام زمستان هرگز نبايد كود مصرف كرد. براي اين گياه بهتر است از كود كامل استفاده كنيد كه معروف است به كودهاي NPK كه با مارك‌هاي مختلفي در بازار وجود دارد.
 

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

بهترین روش برای تمیز کردن گاز شیشه ای

بهترین روش برای تمیز کردن گاز شیشه ای   یکی از کارهایی که برخی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *