راهنمای نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس

راهنمای نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس

راهنمای نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس

ارکیده‌ها جدیدا درتمام نقاط دنیا مخصوصا اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین ومحبوب ترین گل ها برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی و…هستند. محبوبیت این گل ها به دو علت به وجود آمده است. ۱-  این گیاهان بسیار کم توقع هستند و با نگهداری کمی هم به محیط عادت میکنند. ۲- هنگامی که این گیاه گل دهی کند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط).

راهنمای نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس

شکل عجیب  شکوفه‌های این گل باعث جلب توجه همه میشود و موجب میشود اسامی متختلفی پیدا کند. ارکیده ها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایرانیافت میشوند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو یافت میشوند که  نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.

گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium یافت میشوند.

فصل گلدهی  ارکیدها باهم فرق دارند و اکثرا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.

اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر تغییر میکند. این گل دارای تنوع رنگی زیادی است و دارای رنگهای سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … میباشد.

ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست محسوب میشوند. محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض نور آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است. که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت.

ارکیده ها گیاهانی گرمسیری هستند و بومی شرایط گرم و مرطوب هستند و به همین علت میتوان آنها را در دمای معمولی آپارتمان نگهداری کرد. دمای مطلوب زیست این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد میباشد و این گیاه نباید  در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار بگیرد. در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گل دهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.

ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی  بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به زمان خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد که معمولا از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشودمتغیر است. آبیاری این گیاه حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند.

نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری نیز تامین گردد. برای همین هم معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.

کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK است به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نگردد.

اکثرا پس از پایان گل دهی  این گیاه باید خاک گلدان را تعویض نمود. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت به همراه  بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ را مخلوط کنید و به خاک گیاه اضافه کنید.

وجود ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.

اکثر پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

روانشناسی رنگ ها برای دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ ها برای دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ ها برای دکوراسیون داخلی رنگ های استفاده شده در سقف و دیوارهای خانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *