گاستریک باندینگ

همه چیز درباره عمل گاستریک باندینگ برای لاغری

همه چیز درباره عمل گاستریک باندینگ برای لاغری

یکی از راههای کاهش وزن و لاغری جراحی گاستریک باندیک می باشد. که در ادامه این بخش از مجله آنلاین کیم کالا به توضیحاتی درباره نحوه این جراحی می پردازیم.

در این روش به منظور کم کردن حجم معده یک حلقه ای از جنس سیلیکون دور معده قرار می دهند و به وسیله یک لوله باریک به محوظه تزریق در زیر پوست متصل می شود  جراح در جلسات بعدی در مطب با لمس شکم و یافتن محل تزریق مقداری مایع سرم داخل حلقه تزریق می‌کند که این امر منجر به تنگ تر شدن حلقه و در نتیجه کوچک‌تر شدن حجم معده می‌شود و به این ترتیب مقدار غذای دریافتی بیمار کم می‌گردد.

امتیازات و محاسن روش باندینگ چیست؟

۱- قابل برگشت است. یعنی بعد از گذشت زمان در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توان با خارج کردن حلقه معده را به شکل اول برگرداند.
۲- قابل تنظیم است و برای خانم‌هایی که در آینده تصمیم بارداری دارند روش مناسبی است و می‌توان در طی بارداری حلقه را باز کرد تا غذاخوردن به حالت طبیعی انجام پذیرد و بعد از زایمان نیز می‌توان دوباره حلقه را تنگ نمود.
۳- با لاپارسکوپی انجام می‌شود و به دلیل عدم برش جراحی درد کمتری را بیماران در این عمل خواهند داشت.
۴- هزینه آن از بای پس معده کمتر است.
۵- تغییری در آناتومی معده ایجاد نمی‌شود.
۶- عوارض اعمال جراحی بزرگ را ندارد.
۷- فرد نیاز کمتری به داروها و مکمل های غذایی دارد.

چه کسانی کاندید باندینگ هستند؟

این روش برای چاقی مفرط درجه ۲ که شامل بیماران با بی ام آی ۳۵ تا ۴۰ بوده بسیار مناسب می باشد.
در کسانی که میل زیاد به شیرینی دارند، باندینگ مناسب نیست و عمل‌های دیگر توصیه می‌شود. این روش برای کودکان مبتلا به چاقی مفرط و آن دسته از زنان چاق که در آینده قصد بارداری دارند مناسب ترین روش است.

حلقه معده چگونه کار می کند؟

– حلقه که در قسمت بالای معده نصب شد، باعث تنگی در ورودی معده خواهد شد و از ورود غذای زیاد به داخل معده جلوگیری می‌کند.
– این وسیله معده را به دو قسمت تقسیم می‌کند که توسط راه باریکی ارتباط دارند، همانند یک ساعت شنی نامتقارن (قسمت بالایی کوچک تر از قسمت پایینی)
– وقتی معده کوچک پر می‌شود، شما احساس سیری می‌کنید.

حلقه تا چه زمانی می‌تواند در بدن باقی بماند؟

– حلقه در صورت نیاز می‌تواند برای همیشه در بدن باقی بماند، ولی اگر دچار عارضه شود می‌بایست از بدن خارج شود.

عوارض باندینگ شامل موارد زیر است:

۱- عود چاقی اگر بیمار شیرینی زیاد مصرف کند.
۲- عفونت باند و زخم معده که معمولا در ۷ درصد موارد که دستورات به خوبی رعایت نشده رخ می‌دهد. در صورتی که باند عفونی شود و یا معده زخم شود بایستی از طریق لاپارسکوپ خارج شود.
۳- جابجا شدن حلقه در مواقعی که بیمار اقدام به عق زدن زیاد بکند.

 

گاستریک باندینگ

 

دستورات غذایی پس از عمل جراحی گاستریک باندینگ

برای اینکه عمل جراحی شما موفقیت آمیز باشد و شما بتوانید از مشکلات احتمالی پیشگیری نمایید، رعایت بعضی نکات اجتناب ناپذیر بوده و عدم توجه به آن می‌تواند دوره درمان را طولانی و موجب بروز مشکلاتی برای شما گردد.
بنابراین موکدا درخواست می‌گردد توصیه های زیر را که حاصل تجربه صدها نفر از کسانی است که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند را جدی گرفته و به آن عمل نمایید تا بتوانید با کاهش وزن تدریجی و منطقی از این بیماری مهلک رهایی یابید.

شش روز اول بعد از عمل:

تغذیه بیماران در عصر و روز بعد از عمل:
فقط مایعات شامل (آب، شیر، چای، آب آبگوشت و مرغ وسوپ آبکی)
تغذیه بیماران از روز سوم تا پنجم:
نیم مایعات شامل (سوپ صاف شده، ماست تازه، غذای آماده کودک (پوره))

از روز ششم به بعد

اگر شما احساس آمادگی می‌کنید، با خوردن لقمه های کوچک می‌توانید شروع کنید، اما باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

۱- غذاهایی را انتخاب کنید که خیلی خشک نبوده و حاوی فیبر زیاد نباشد. بنابراین در شروع بهتر است از غذا های غنی از فیبر پرهیز کنید، مثل (پیاز، تره فرنگی و …) همچنین از خوردن پوست میوه ها مانند (سیب و انگور )، سالاد های حاوی برگ و ریشه الیافی مانند (کاهو) گوشت خشک یا فیبری مانند (مرغ، بوقلمون، گوشت نیم پخته )، پنیر پخته شده (پیتزا) پرهیز کنید.
توصیه می شود در مرحله اول سعی نمایید از غذاهای راحت و نرم تر استفاده نمایید، سپس می‌توانید غذاهای دیگر را امتحان کنید. البته این وضعیت و نوع غذای مناسب معمولا برای هر شخص متفاوت است به عنوان مثال خوردن فیله پخته شده مرغ برای یکی غیرممکن و برای دیگری آسان است.
۲- ابتدا تست کنید که چه غذایی را می توانید میل کنید (تحمل کنید). نه فقط در نوع غذا، بلکه مقدار و حجم غذا نیز باید تحت کنترل شما باشد، اگر می بینید که نوعی از غذا حتی بعد از جویده شدن پایین نمی‌رود سعی کنید که آن را به صورت پوره یا تکه های کوچک بخورید. شما به زودی با محدودیت‌های خود آشنا می‌شوید و خود را با آن سازگار می سازید.

هشت قانون طلایی برای نتایج بهتر

۱- بسیار آرام غذا بخورید، همیشه این قانون را رعایت کنید، حتی اگر خوردن تکه کوچکی ۴۵ دقیقه زمان ببرد.
۲- غذا را زیاد بجوید خیلی بیشتر از حد معمول)
۳- باید از نوشیدن مایعات  گازدار (مثل نوشابه ها و…) و استفاده از داروهای جوشان جدا خودداری فرمایید. حباب‌های هوا در این مایعات باعث وسعت یافتن حجم معده کوچک شما خواهد شد و معده کوچک شما را به یک معده بزرگ تبدیل می کند و حلقه معده شما را بی فایده می سازد.
۴- شما باید در فاصله و وعده های غذایی (مثلا ناهار و شام) مایعات بنوشید و از نوشیدن مایعات همراه غذا خودداری کنید، زیرا نوشیدن آب همراه غذا باعث افزایش حجم غذا می شود و این حجم برای معده کوچک خیلی زیاد است. به طور کلی از نوشیدن مایعات یک ربع قبل از غذا و تا ۲ ساعت بعد از غذا خوداری نمایید.
۵- غذا را قبل از اینکه داخل دهان‌تان قرار دهید به تکه های کوچک تبدیل کنید.
۶- وقتی که غذا در دهان شماست، خوب بجوید و آرام قورت دهید (با مراجعه به دندان‌پزشکی دندان‌هایتان را چک کنید تا مطمئن شوید که به طور موثر می‌توانید بجوید)
۷- وقتی که اولین نشانه های سیری را احساس می کنید باید خوردن را متوقف سازید، حتی یک قاشق اضافه ممکن است که باعث شود شما بالا بیاورید و یا احساس درد در اطراف معده کنید. اصرار به پر خوری باعث می شود تدریجا حجم معده کوچک شما توسعه یابد و به یک معده بزرگ تبدیل شود که این امر موجب می شود حلقه معده شما بی فایده شود.
۸- از ماه دوم پس از عمل دو روز در هفته را به تمرینات ورزشی بر اساس توانایی و علاقه خود اختصاص دهید (همچون شنا، دوچرخه سواری، قدم زدن، اروبیک و …)

توصیه های مهم که نیاز به مراجعه به پزشک می‌باشد، چیست؟

اگر قادر به بلعیدن هیچ چیز حتی آب نیستید، سریعا با جراح خود تماس بگیرید.
اکثر بیماران معمولا دو تا سه ماه پس از عمل موقتا کاهش وزن آنان متوقف می شود و این توقف نشانه نیاز به تنظیم باند (adjust) می باشد.
اگر محل پورت قرمز شد یا دردناک شد باید به پزشک مراجعه شود.
چگونه و چه چیزهایی را می‌شود خورد؟
شما باید آگاه باشید که این عمل یک رژیم غذایی استاندارد نیست. از آنجایی که ۸۰ درصد کاهش وزن شما به علت وجود باند شما است، بنابراین عملکرد این وسیله این امکان را به شما می دهد که کمتر بخورید ولی احساس گرسنگی نکنید با اینکه شما رژیم غذایی سخت ندارید، شما این امتیازات را خواهید داشت:

– کاهش وزن تحت مساعدترین شرایط
– سلامتی و تندرستی بدون کمبود
– همچنان لذت از غذا خوردن

شما باید سعی کنید که سه وعده غذایی در روز مصرف کنید و همچنین روزانه از گروه هایی غذایی پایه و نیز ترکیب با دیگر انواع غذاها استفاده کنید. شما می توانید هر چیزی را در مقدار کم میل کنید و یا هر روز پروتئین حیوانی (ماهی، لبنیات، تخم مرغ، گوشت و …)، سبزیجات، حبوبات(نخود فرنگی،عدس) میوه ها و کربوهیدرات (سیب زمینی، برنج، ماکارونی، سبزیجات خشک، نان برشته، جو و غلات، آرد سبوس دار و …) میل کنید همراه با نصف قاشق غذا خوری چربی برای هر وعده غذایی و دو کف دست نان.
به خاطر داشته باشید که از روش‌های طبخ غذایی کم چربی به صورت غذاهای بخار پز و یا غذاپز های فشاری و ماکروفر بیشتر استفاده نمایید.
همچنان از خوردن لذت ببرید. عمل گاستریک بندینگ حتی به شما اجازه می‌دهد که به طور دلخواه ۲ یا ۳ بار در هفته به صورت کنترل شده از چربی و یا شکر استفاده کنید.

برای اینکه عمل موفقیت آمیز باشد ناگریز هستید که عادات غذایتان را عوض کنید!

سه عادت را که از همه مهم‌تر است، به خاطر بسپارید:

۱- به آرامی بخورید.
۲- خوب بجوید تا غذا در دهان شما به خوبی خرد شود.
۳- از خوردن نوشابه های گازدار به شدت بپرهیزید.

این را بپذیرید که باند وسیله ای است که به شما کمک می‌کند تا وزن کم کنید و به تنهایی قادر نیست وزن شما را به مقدار ایده آل برساند. پس همواره به حجم و نوع غذای خود توجه داشته باشید. اگر شما از خوردن شکلات بستنی و سودا در طول روز خودداری نکنید، مطمئنا وزن خواهید گرفت.
حلقه شما باید بر اساس میزان کاهش وزن شما تنظیم گردد، بنابراین خود را با افراد دیگری که این عمل را انجام داده اند هیچگاه مقایسه نکنید.

دو اشتباه بزرگ که از کاهش وزن شما جلوگیری می‌کند:

اشتباه اول:
اگر شما پوره یا مخلوطی از غذاها را به مقدار زیاد میل کنید، چون این غذاها در مدت کوتاهی به صورت مایع تغییر شکل می‌دهند پس وجود باند مانع عبور آنها نمی‌شود، بنابراین شما کاهش وزن نخواهید داشت.
اشتباه دوم:
اگر شما بستنی، شکلات، آب میوه های مصنوعی و دیگر چاق کننده ها یا مایعات شیرین مصرف کنید، وجود باند باعث کندی عبور آنها نمی شود. بنابراین باز هم شما کاهش وزن نخواهید داشت.

جهت بوجود آوردن یک عادت غذایی خوب روزانه و نتیجه گیری منطقی سه اصل کلی ذیل را همواره به خاطر بسپارید:

۱- عدم استفاده از مواد قندی زود جذب مانند:
شکر، آب نبات، کارامل ها، تافی، شکلات، کمپوت میوه ها، ماست میوهای، میوه های خشک، میوه های مغزدار (بادام فندق، پسته، گردو) میوه های درخت بلوط، کیک میوه ای، دسر بستنی، میوه های شیرین آبدار، نوشیدنی‌های الکلی، عصاره های فشرده ی شیری و …
۲- عدم استفاده از چربی های پنهان مانند:
نان، بیسکویت، کپک ها، ذرت بودار، شیر بستنی، عصاره فشرده شیرین، شکلات، سوخاری ها، غذاهای سرخ کردنی و …
۳- عدم استفاده از چربی های آشکار مانند:
روغن، سس مایونز، کره، مارگارین، خامه، گوشت پخته، زیتون‌های سبز و سیاه، میوه های خشک، میوه های مغزدار (پسته، فندق، بادام، گردو)

اگر استفراغ کردید می تواند نشانه ای باشد از اینکه:

– شما زیاد خورده اید!
– شما سریع خورده اید!
– شما تکه های بزرگ بلع کرده اید!
– شما به اندازه کافی نجویده اید!
– شما سریع بلع کرده باشید.
– شما مایعات زیادی نوشیده اید.

امیدواریم این مطلب از مجله آنلاین کیم کالا مورد توجه و استقبال شما عزیزان قرار گیرد.

منبع : نوفات

درباره ی نجفی

همچنین ببینید

تیپ بدنی

رژیم لاغری متناسب با تیپ بدنی شما

رژیم لاغری متناسب با تیپ بدنی شما اگر تا به حال از رژیم های لاغری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *