نکاتی درباره ی دارو دادن به کودکان

نکاتی درباره ی دارو دادن به کودکان

نکاتی درباره ی دارو دادن به کودکان

دارو دادن به کودکان یکی از دغدغه های مهم برای والدین میباشد اما ما در این مطلب میخواهیم به شما نکاتی آموزش دهیم تا شما به کودک خود راحت تر دارو بدهید و کودکتان کمتر اذیت شود.

نکاتی درباره ی دارو دادن به کودکان

نکته اول : مصرف هر گونه دارو برای کودک باید طبق نظر پزشک معالج باشد . هیچ وقت خوددرمانی نکنید .

نکته دوم  : برخی  از کودکان ممکن است نسبت به یک دارو حساسیت نشان دهند . در این هنگام نگران نشوید و سریع با پزشک معالج تماس بگیرید .

نکته سوم  : پیش از مصرف دارو  به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید . بعد از باز کردن در داروهایی مثل شربت حتما باید تا زمان مشخصی مصرف شود . باقیمانده ی دارو را دور بیندازید .

نکته چهارم : حتما به دوز دارو توجه داشته باشید . دوز دارو را پزشک باید مشخص نماید .

نکته پنجم  : به دستورات نوشته  شده روی دارو توجه نمایید .برخی از داروها را حتما باید در جای خنک و دور از نور آفتاب نگه دارید.

نکته ششم :  مصرف بعضی از داروها با توجه به سن و وزن کودک محاسبه می شود پس پیش از دارو دادن به کودتان حتما به پزشک مراجعه کنید .

نکته هفتم  : نخستین دارویی که برای نوزادان تجویز می شود قطره ی ویتامین AD است که مصرف آن تا دو سالگی هم باید ادامه یابد . این قطره برای کودکان ضروری است و برای جلوگیری از نرمی استخوان و جلوگیری از کمبود ویتامین D در کودکان تجویز می شود .

نکته هشتم  : قطره آهن از ۸ ماهگی تجویز می شود . مادران باید توجه کنند زمان مصرف آهن با شیر خوردن کودک باید حداقل یک ساعت فاصله داشته باشد چون شیر جذب آهن را کمتر می کند . طعم قطره ی آهن تقریبا برای همه ی کودکان ناخوشایند است . برای کاهش دادن طعم بد قطره آهن  بهتر است این قطره را در قسمت انتهایی زبان کودک بریزید .

نکته نهم  : داروی دیگری که زیاد برای کودکان استفاده می شود داروی تب بر هستند . بهترین و کم ضرر ترین داروی تب بر و ضد درد استامینوفن است که به صورت قطره ، شربت ، شیاف و قرص وجود دارد .

نکته دهم  : داروی ضد درد و ضد تب دیگری هم به نام ایبوپروفن وجود دارد که به صورت شربت است و عوارض آن نسبت به استامینوفن بیشتر است . تجویز این دارو قبل از شش ماهگی ممنوع است . مهمترین عارضه ایبوپروفن تاثیر روی دستگاه گوارش است که در بدترین حالت ممکن است باعث خونریزی گوارشی شود . شربت ایبوپروفن باید بعد از غذا به کودک داده شود .

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

متابولیسم

با نشانه های متابولیسم بالا و پایین آشنا شوید.

با نشانه های متابولیسم بالا و پایین آشنا شوید.   متابولیسم امری است که موجب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *