چرا نفخ می کنیم؟

چرا نفخ می کنیم؟

 همه ما  در زندگی با جمله چرا لباسهایمان امروز انقدر تنگ شده است مواجه شده ایم.  نفخ، یکی از  بارزترین بیماری‌های شکمی است. پیش از این‌که خوردن لوبیا پخته را برای همیشه ترک کنید بهتراست بدانید نفخ که چیزی جز هوا و گاز اضافی به دام افتاده در دستگاه گوارش نیست و به نوع عادات غذایی مربوط است.

چرا نفخ می کنیم؟

شش چیز کوچکی که تاثیری زیاد  روی نفخ شکم دارند:

  1. عاشق آدامس جویدن هستید.

اگر در شکم‌تان احساس نفخ می‌کنید، احتمالا زمان آن فرارسیده  که مصرف آدامستان را محدود کنید. خیلی از افراد آدامس می‌جوند تا بین وعده‌های غذایی چیزی نخورند، اما وقتی شما آدامس می‌جوید، ناخودآگاه کمی هوا می‌بلعید. این هوای اضافی می‌تواند موجب ایجاد تورم در  روده‌های‌تان شوید .

  1. غذای‌تان را تندتند تناول میکنید.

گوارش از دهان شروع می‌شود، نه از معده. با هربار جویدن غذا ، نه تنها هر وعده  را به تکه‌های کوچکتر  تبدیل می‌کنید که  باعث هضم‌آسان تر میشود  است بلکه این غذا با بزاق و آنزیم‌های خاصی هم ترکیب می‌شود که روی هضم غذا تاثیر می‌گذارد. زمانی‌که غذا را سریعا قورت میدهید، تا حدود زیادی این فرایند را ازدست می‌دهید، یعنی معده شما مجبور است برای گوارش غذا، بیشترکار کند و به نفخ منجر می‌شود.

  1. عاشق نوشیدن با نی هستید.

 با هرجرعه نوشیدن توسط  نی، هوا پیش از خود نوشیدنی بالا می آید. حتی بطری‌های آب چندبارمصرفی که نی‌دار هستند هم مشکلات به وجود می آورد.

  1. شدیدا خروپف می‌کنید.

آیا صبح بلافاصله بعد از  بیدارشدن از خواب احساس نفخ می‌کنید؟ احتمالا درخواب خروپف می‌کنید یا با دهان نفس می‌کشید. بیشتر افرادی که ایست تنفس در خواب دارند هم با نفخ صبحگاهی درگیرند.

  1. مصرف فیبرتان بالا است .

مصرف فیبر می‌تواند به شما حس سیری بدهد و  به کاهش وزن‌تان کمک کند، و البته  برای سلامت قلب‌تان هم مفید است. اما پیش از این که غلات غنی شده، پودینگ تخم شربتی و کلم بروکسل بخورید، کمی مکث کنید. مصرف بیش از حد فیبر ، می‌تواند باعث نفخ زیاد شود. درعوض سعی کنید آن را به ندرت مصرف کنید.

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل شما میتوانید به جای خریدن نوشیدنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *