شربت تریاک (تنتور اپیوم) و درمان اعتیاد با آن

شربت تریاک (تنتور اپیوم) و درمان اعتیاد با آن

سالهاست که در ایران در کمپ های ترک اعتیاد از مواد مشابه به جای هروئین، کریستال و تریاک استفاده میشود، موادی که خواص افیونی دارند و بصورت کاملا کنترل شده در اختیار افراد معتاد قرار میگیرد، از این داروها می توان به  ال ای ام (LAAM) – متادون (Methadone) – سولفات مورفین – بوپرنورفین (Buprenorphine) اشاره کرد، این داروها معمولا در همه جای ایران برای معتادان تجویز میشود.

داروهای فوق مزیت هایی دارند که باعث شده است از میان صدها دارو این چهار عدد انتخاب شوند، از جمله می توان به خوراکی بودن اونها اشاره کرد، تمامی این داروها بصورت خوراکی هستند و نیازی به تزریق و… ندارند، پس استفاده آسانی دارند، و کاملا خالص هستند و هیچ گونه مواد خاصی مخلوط نشده است، و اثر گذاری بلند مدتی دارد، یعنی دیگه نیاز نیست در طول روز دفعات متعددی استفاده شود، و از همه مهمتر جذاب و دفع مشابه تریاک و هروئین دارد.

شربت تریاک (تنتور اپیوم) و درمان اعتیاد با آن

از آنجایی که این داروها با تجویز پزشک و کاملا قانونی در اختیار فرد قرار میگیرد این باعث میشود ارتباط فرد با گروه های عرضه کننده مواد مخدر کاسته شود و در نتیجه وابستگی مواد مخدر را کاهش می دهد، از طرفی داروهای ترک اعتیاد با یارانه بالایی عرضه میشود که در نتیجه با قیمت های بسیار ناچیز در اختیار افراد قرار میگرند و نیازی نیست فرد برای تهیه مبلغ آن اقدام به فعالیت های ضد اجتماعی بکند…

 

در میان انواع روش های درمانی نگهدارنده، متادون قدیمی ترین روش هاست و قدمت بالایی دارد، و همچنین بسیار همه گیر است و در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد، متادون که تقریبا بیش از ۵۰ سال پیش کشف شده است از آن زمان تاکنون توانسته است مورد استفاده قرار بگیرد، و در کاهش مصرف مواد، انتقال ایدز، رفتارهای مجرمانه و… اثرات بسیار خوبی داشته است. البته از بوپرنورفین استفاده میشود که در اواسط دهه ۸۰ میلادی به مجموع درمان های نگهدارنده اضافه شده است.

در ایران با توجه افزایش چشم گیر افراد معتاد در سال ۱۳۸۴ توسط وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی مصوبه ای امضاء شد که از آن پس پزشکان می توانستند با گذراندن دوره های خاص و دریافت مجوزهای لازم اقدام به تاسیس کمپ ترک اعتیاد بکنند، که در همان سال حدود ۳۰۰ کمپ ترک اعتیاد در سراسر ایران راه اندازی شد که بعدها به ۶۰۰ مرکز ترک اعتیاد افزایش یافت… هر مرکز ترک اعتیاد با رعایت استاندارد های لازم می توانست تا ۲۰۰ معتاد را تحت نظر داشته باشد، برای معتادان تزریق هروئینی می توانستند از متادون استفاده کنند.

الان علاوه بر متادون از قرص های زیر زبانی بوپرنورفین نیز تجویز میشود، که در دو مدل ۲ و ۸ میلی گرمی موجود هست.

opium tincture

شربت تریاک (تنتور اپیوم – opium tincture):

تنتور اپیوم یکی از بهترین روش های درمانی نگهدازنده است که به شربت تریاک معروف است و در دو مدل یک و دو درصد عرضه میشود، در شربت تریاک در واقع از عصاره الکلی تریاک درست شده است، شربت تریاک به گروه های خاص و با شرایط خاص عرضه میشود، ما در ادامه بررسی خواهیم کرد چه گروه های مساعد دریافت شربت تریاک خواهند بود:

برای استفاده و درمان با شربت تریاک رضایت داوطلبانه و آگاهانه بیمار لازم است، و بیمار باید کاملا رصایت داشته باشد با بتوان درمان با تنتور اپیوم یا همون شربت تریاک را شروع کرد، حتی با حکم مراجع قضایی و بدون رضایت بیمار هم اجازه استفاده از آن را ندارید و حتما حتما باید رضایت شخص جلب شود.

.

۱- تجویز شربت تریاک برای افراد وابسته به مواد افیونی:

بیمارانی که به مواد افیونی وابستگی شدید دارند می توانند از شربت تریاک برای درمان نگهدارنده استفاده کنند، عدم وابستگی شدید و یا استفاده تنفننی نمی تواند دلیلی بر مصرف شربت تریاک باشد مگر آنکه فرد مورد نظر به مواد غیر افیونی مثل حشیش و مواد محرک دیگری وابستگی داشته باشد.

۲- تجویز شرب تریاک به افراد وابسته به مواد افیونی سنگین (hardcore):

در صورتی که فرد به مواد افیونی وابستگی داشته باشید و مواد افیونی و مخدر خطرناک مثل ” شیره – تمجزیک – متادون غیر مجاز – هرویین – مورفین غیر مجاز – کراک هرویین – نورجزیک و… ” وابستگی شدیدی داشته باشد، در این صورت می تواند شربت تریاک تجویز شود…

توجه داشته باشید آن دسته افرادی که به “بوپرنورفین زیر زبانی (غیر تزریقی) – دیفنوکسیلات – دی هیدرهکدیین (DHC) – ترامادول – هیدروکدن – اکسی کدن” وابستگی دارند، مجاز به استفاده از شربت تریاک نیستند.

۳- افرادی که دچار بیماریهای روانی و اختلالات شدید روانپزشکی از جمله “عقب ماندگی ذهنی و اتیسم – بیمار دوقطبی – اختلالات روانی با منشا ارگانیک – بیماری خلقی شدید – پسیکوز – افکار خودکشی و دیگر کشی دمانس” هستند نباید تحت درمان با شربت تریاک قرار بگیرند، و حتما حتما حتما باید شخص کاملا آگاه، هشیار و از نظر روانی و شناختی کاملا سالم باشد و رضایت نامه کتبی را امضاء کند.

۴- افرادی که دچار بیماریهای شدید از جمله “ریوی – بیماریهای فعال اتوایمیون – بیماری پیشرفته کبدی، قلبی – کلیوی – انواع بیماریهای نئوپلاسمیک” هستند نباید تحت درمان شربت تریاک قرار بگیرند، همچنین بیماران مبتلا به عفونت های هیپاتیت C و HIV که مشکل کبدی دارند نباید از شربت تریاک استفاده کنند.

۵- زنان باردار به هیچ عنوان نباید تحت درمان با شربت تریاک قرار بگیرند.

این ها فقط موارد کلی هستند و جزئیات بیشتر و مشاوره بر عهده پزشک معالج شماست و ایشان می توانند با بررسی فاکتورهای مختلف و وضعیت جسمانی شما به شما مشاوره های ارزشمندی را ارائه دهند!

.

چه کسانی مساعده درمان با شربت تریاک هستند؟

۱- افرادی که از سایر روش های ترک اعتیاد نتیجه مثبتی نگرفته اند، می تواند تحت درمان شربت تریاک قرار بگیرند.

۲- آن دسته از افرادی که مصرف شدید مواد افیونی از جمله هروئین تزریقی و یا کرک را دارند مساعد درمان با شربت تریاک هستند،

۳- افراد که مصرف کننده شدید شیره و تریاک هستند و توان جدایی از این مواد افیونی را ندازند.

۴- افرادی که خود علاقمند به ترک تدریجی و سم زدایی تدریجی را دارند، این افراد خود بارها و بارها تصمیم گرفته اند به صورت تدریجی مواد را کنار بگذارند.

 

نکات بسیار مهم در خصوص درمان با شربت تریاک یا تنتور اپیوم:

  • افرادی که احتمال می دهند سفر خارج از کشور داشته باشند و یا احتمال می دهند رد یک سال آینده احتمال دارد ۵ روز به سفر بروند بهتر است درمان شربت تریاک را آغاز نکنند و تحت درمان شربت تریاک قرار نگیرند.
  • مصرف شربت تریاک باعث میشود که در آزمایش ادرار تست مورفین شما مثبت باشد، و این مسئله می تواند در مسائل قانونی مشکل ساز باشد از جمله استخدام، ازدواج و سایر موارد، پس اگر در طول یک سال آینده به چنین آزمایش هایی خواهید داشت به شما توصیه میشود شربت تریاک را استفاده نکنید!
  • در طول درمان را شربت تریاک فرد نباشید در ارتفاعات کار کند، نباید با ماشین آلات خطرناک و صنعتی خطرناک کار کند، رانندگی های سنگین نباید انجام دهد و نباید کارهایی که نیاز به هشیاری بالایی را داند انجام دهد.

.

چه مراکزی می توانند شربت تریاک (تنتور اپیوم) رو عرضه کنند؟

مرکاز عرضه درمان های نگهدانده ای که زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش قرار دارند و حداقل یک سال سابقه فعالیت داشته باشند و در طول فعالیت خود هیچ گونه مختلفی را منجز نشده باشند قادر به عرضه شربت تریاک خواهند بود/.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تناسب اندام

دانستنی های ذهنی برای رسیدن به تناسب اندام

دانستنی های ذهنی برای رسیدن به تناسب اندام یکی مسائلی که در کاهش وزن و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *