داروهای کاهش وزن

با مهمترین داروهای کاهش وزن و عوارض آن ها آشنا شوید

با مهمترین داروهای کاهش وزن و عوارض آن ها آشنا شوید

پزشکان متخصص تغذیه و رژیم درمانی در مواردی که فرد نتواند  از طریق رژیم و یا ورزش وزن کم کند و یا در صورتی که توده چربی بدنی فرد بیشتر از ۲۷ باشد ناچارا داروهای کاهش وزن تجویز می کنند.

به همین منظور ما در ادامه این بخش از مجله آنلاین کیم کالا به معرفی داروهای کاهش وزن و عوارض آن ها می پردازیم با ما همراه باشید.

دو دارو توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید واقع شده اند . این دو دارو مکانیسم اثر های متفاوتی دارند و عوارض جانبی مختلفی نیز دارند .

 

 داروهای کاهش وزن

 

  • سیبوترامین: این دارو ساختار شیمیایی مغز شما را تغییر می دهد و باعث می شود احساس سیری زودتری داشته باشید و از میزان گرسنگی شما می کاهد . میانگین کاهش وزن ۵تا۱۰ درصد از وزن اولیه بعد از دریافت دارو در طول یک سال است . عوارض جانبی استفاده از این دارو عبارتند از افزایش فشار خون ، افزایش ضربان قلب ، سردرد ، خشکی دهان ، یبوست ، و بی خوابی .
  • اورلیستات(زنیکال) : این دارو هضم و جذب چربی را در معده و روده مهار می کند . چربی جذب نشده در مدفوع دفع می شود . میانگین کاهش وزن ۵تا۱۰ درصد از وزن اولیه بعد از دریافت دارو در طول یک سال است . عوارض جانبی مصرف این دارو عبارت است از حرکات مکرر روده و ایجاد اسهال چرب . عوارض جانبی دارو با کاهش دریافت چربی کمتر می شود . از آنجائیکه اورلیستات جذب برخی مواد مغذی را مهار می کند ، در جهت پیشگیری از تخلیه مواد مغذی ،از مولتی ویتامین در حین مصرف این دارو استفاده کنید . سازمان غذا و دارو مصرف این دارو را در بزرگسالان و کودکان و سالمندان تایید کرده است . همچنین سازمان غذا و دارو آمریکا  نوع ضعیف تری از اورلیستات(alli) را نیز تایید کرده است که امکان فروش بدون نسخه نیز دارد ؛ مکانیسم اثر آن نیز مشابه اورلیستات است و نقش مکمل در کاهش وزن دارد یعنی در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش منظم و نه به جای آنها .

در حین مصرف این داروها نیاز به نظارت دقیق از سوی تیم پزشکی خود دارید . همچنین به خاطر داشته باشید که این داروها برای همه موثر واقع نمی شوند و چنانچه موثر هم باشند اثر آنها بعد از ۶ ماه استفاده تقلیل می یابد . ممکن است که نیاز داشته باشید که مصرف دارو را تا پایان عمر ادامه دهید  ولی هنگامیکه مصرف دارو را قطع کنید ممکن است مقدار زیادی از وزنی که کم کرده اید باز گردد.

منبع : نوین دیت

درباره ی نجفی

همچنین ببینید

تیپ بدنی

رژیم لاغری متناسب با تیپ بدنی شما

رژیم لاغری متناسب با تیپ بدنی شما اگر تا به حال از رژیم های لاغری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *