چگونه با بیمار آلزایمری زندگی کنیم؟

چگونه با بیمار آلزایمری زندگی کنیم؟

بیماری آلزایمر و رشد آن در چند سال گذشته،  بسیار نگران‌کننده است. آلزایمر، به علاوه  مشکلاتی که برای خود بیمار به وجود می‌آورد، سختی‌ها و مشکلات زیادی هم به اطرافیان وارد میکند.

وقتی یکی از اعضای خانواده به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود، تمام  اعضای خانواده درگیر این بیماری  می‌شوند . دست و پنجه نرم کردن با بیماران این بیماری بسیار سخت است.

چگونه با بیمار آلزایمری زندگی کنیم؟

چگونه می‌توان با بیمار مبتلا به آلزایمر ارتباط برقرار کرد؟

برای برقراری ارتباط با بیمار آلزایمری از توصیه‌های زیر استفاده کنید:

▪ فردی که در کنار یک سالمند آلزایمری زندگی می‌کند، باید یاد بگیرد سوال‌های ساده‌ای طرح کند، اطلاعات کوتاه به بیمار بدهد و به بیمار زمان کافی بدهد تا بتواند مسایل را درک  کند.

▪زمان  برقراری ارتباط با بیمار آلزایمری ، از راه های غیرکلامی مثل نقاشی، نشان دادن تصاویر، نوشتن و به‌خصوص نگاه، حرکات دست و حالت‌های صورت که به فرد اطمینان خاطر بیشتری می‌دهد، استفاده کرد.

اطرافیان باید یاد بگیرند خواسته بیمار از آنها چیست.

● با بیماری که خانه را  ترک و گم می‌کند، چه باید کرد؟

▪ در تمامی ساعت ها  درها باید بسته و قفل باشند.

▪ استفاده از سیستم‌های الکترونیکی هشدار دهنده بسیار نیاز است.

▪  نشانی و مشخصات بیمار همیشه در جیبش  باشد تا امکان گم شدنش به حداقل برسد.

● آیا امکان خودکشی بیمار مبتلا به آلزایمر وجود دارد؟

حتی با وجود احساس افسردگی یا افکار منفی زیاد  دربیماران آلزایمری ، اما امکان خودکشی بسیار کم  پیش می‌آید که اقدام به خودکشی کنند.

● چند توصیه کلی

▪ خطرناک‌ترین مکان  برای بیمار  آلزایمری آشپزخانه است. از بسته بودن شیر گاز مطمئن شوید و اجازه ندهید بیمار زیاد به آشپزخانه رفت و آمد کند.

▪ حمام از دیگر مکان‌های خطرناک است. هنگام حمام کردن بیمار، حواستان به درجه حرارت آب باشد تا دچار سوختگی نشود. کف حمام نباید لیز باشد. سعی کنید به دیوار دستگیره‌هایی نصب کنید تا فرد مبتلا بتواند آنها را بگیرد و راحت‌تر جابجا شود.

▪ اتاق‌ها را خلوت کنید. اشیاء و وسایل غیرضروری را از جلوی دست و پا بردارید. دقت داشته باشید کف اتاق لیز نباشد. بهتر است اتاق‌ها با دقت فرش شوند.

▪ وسایل بیمار را جابجا نکنید و علایمی که برای خود گذاشته، تغییر ندهید.

▪ ساعت دیواری را جایی نصب کنید که از هر طرف برای فرد مبتلا به آلزایمر قابل دید باشد. به دیوار تقویم بزنید و از او بخواهید هر روز که گذشت، تقویم را ورق بزند.

▪ با خط درشت و خوانا مثلا بالای تلفن اسم، نشانی و شماره تلفن را بنویسید تا چشمش به آن بیفتد.

▪ وقتی بیمار از خانه بیرون می‌رود، حتی اگر خودتان همراهش می‌روید، شماره تلفن، مشخصات و نشانی منزل را بنویسید و در جیب او بگذارید.

شما می تونید با استفاده از ردیاب شخصی ساعتی (ساعت مچی ردیاب) سالمندان و به خصوص افرادی که آلزایمر دارند را ردیابی کنید و در صورت بروز مشکل میتوانید با صاحب دستگاه ارتباط برقرار کنید و در هر لحظه می توانید بصورت زنده و دقیق ردیابی را انجام دهید.

* با مراجعه به لینک زیر در فروشگاه اینترنتی کیم کالا  علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر این ردیاب بسیار کارآمد را خریداری نمایید.

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

متابولیسم

با نشانه های متابولیسم بالا و پایین آشنا شوید.

با نشانه های متابولیسم بالا و پایین آشنا شوید.   متابولیسم امری است که موجب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *