چگونه با اگزمای زمستانی کنار بیاییم؟

چگونه با اگزمای زمستانی کنار بیاییم؟

چگونه با اگزمای زمستانی کنار بیاییم؟

اگزما در هر فصلی از سال  ممکن است به وجود آید اما فصل زمستان می‌تواند علائم اگزما را شدت ببخشد. اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری مزمن پوستی است.اگزما دارای علائمی مثل: خارش‌های شدید، خشکی و پوسته شدن پوست و قرمزی رنگ پوست و برآمدگی‌های کوچکی که ممکن است ترشحاتی داشته باشند و با خاراندن زخم می‌شوند میباشد. این علائم معمولا در زمستان تشدید می‌شوند.
اگزما می‌تواند نواحی مختلف بدن را مبتلا کند مانندک پشت زانوها و داخل آرنج و یا ساعد دست، صورت، گردن، مچ‌ها، پوست سر، بازوها، پاها، سینه و کمر.
چگونه با اگزمای زمستانی کنار بیاییم؟
۱٫ دمای محیط زندگیتان را یکنواخت نگه دارید
پوست نسبت به تغییرات ناگهانی دما واکنش نشان می‌دهد، علی الخصوص در فصل زمستان. مثلا وقتی در یک روز  سرد زمستانی، وارد خانه‌ای بسیار گرم شوید یا برعکس، پوست نمی‌تواند با این تغییر دمای ناگهانی کنار بیاید. سعی کنید تا جایی که میتووانید دما را ثابت نگه دارید و تغییرات دما را تدریجا ایجاد کنید. به جای اینکه یک پتوی بسیار گرم روی خودتان بیندازید، از چند لایه روانداز استفاده کنید تا بسته به گرمایی که احساس می‌کنید بتوانید یکی یکی آنها را بردارید.
۲٫ از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید
رطوبت در زمستان بسیار کم است. با افت دما، رطوبت هوا کاهش میابد. سیستم‌های گرمایشی هم می‌توانند هوای اتاق هارا را خشک‌تر کرده و علائم اگزما را شدید تر کنند.
دمای اتاقتان را باید جوری تنظیم کنید که نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد، و رطوبتی بین ۴۵ تا ۵۵ درصد را فراهم کنید تا از خشکی پوست‌تان جلوگیری شود. اگر رطوبت داخل خانه خیلی کم است می‌توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. بهتر است یک دستگاه رطوبت ساز بخرید یا در هر اتاق، یک کاسه آب بگذارید تا رطوبت هوا بیشتر شود.
۳٫ در زمستان دایما مرطوب کننده بزنید
استفاده از مرطوب کننده در همه فصل ها ضروری است، اما در فصل زمستان باید از لایه‌ای ضخیم‌تر از مرطوب کننده استفاده کنید و دایما آن را روی پوست بزنید. مرطوب کننده‌ای را انتخاب کنید که مناسب پوست شما باشد.
بهتر است در فصل زمستان از مرطوب کننده‌های قوی‌تر و ترجیحا به صورت پماد و نه به شکل کِرِم استفاده کنید. یک راه دیگر هم استفاده از روغن بادام است که غلیظ‌ تر بوده و تا ساعت‌ها رطوبت پوست‌تان را حفظ می‌کند. هنگام استفاده از مرطوب کننده، صورت و دست‌ها را فراموش نکنید، چون این قسمت‌ها بیشتر اوقات در معرض هوای سرد و خشک هستند. بهتر است بعد از دوش گرفتن، فورا مرطوب کننده بزنید تا رطوبتی که روی پوست است، حفظ شود.
۴٫ لباس مناسب بپوشید
با کاهش دما همه ما دوست داریم لباس‌های بیشتری بپوشیم، اما افرادی که دچار اگزما هستند باید از پوشیدن لباس‌های پشمی بپرهیزند.
پشم می‌تواند پوست را خشک کند و خارش و التهاب آن را تشدید کند. سعی کنید به جای پوشیدن یک لباس ضخیم از پشم، چند لایه لباس نخی بپوشید تا بهتر بتوانید در طول روز، دمای بدن‌تان را تنظیم کنید.
یک نکته‌ی مهم دیگر این است که شما باید لباس‌ و کفش مرطوب را فورا از تن خارج کنید چون می‌توانند پوست‌تان را تحریک کنند و موجب تشدید علائم اگزما شوند.
۵٫ حمام داغ نکنید
درست است که یک حمام داغ بعد از یک روز کاری بسیار دلپذیر است، اما حمام داغ در زمستان چیزی است که باید از آن پرهیز کنید، چون می‌تواند دلیل برانگیختگی علائم اگزمای‌تان باشد. گرمای ناشی از حمام داغ می‌تواند باعث افزایش خشکی پوست شود که خارش و التهاب را به دنبال دارد. به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید و کمتر دوش بگیرد.
از صابون‌های تند استفاده نکنید چون چربی طبیعی پوست را از بین می‌برند و آن را خشک تر میکند. پس از دوش گرفتن، پوست‌تان را با حوله نسابید، از روغن زیتون یا روغن بادام وقتی که هنوز مرطوب هستید استفاده کنید.
۶٫ در وان جو دوسر بخوابید
خوابیدن در وانی که جو دوسر دارد در روزهای سرد زمستانی، لذت بخش است و می‌تواند خارش پوست را تسکین داده و آن را نرم کند. این راهکار برای مبارزه با خشکی پوست نیز مفید است زیرا سلول‌های مرده را از پوست جدا کرده و مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود.  یک وان آب گرم آماده کنید و یک فنجام جو دوسر کلوئیدی در آن بریزید، ۱۵ دقیقه در این وان غوطه ور شوید. به محض بیرون آمدن از وان، مرطوب کننده بزنید. می‌توانید از این راهکار هفته‌ای یک یا دو بار استفاده کنید.
۷٫ از پوست‌تان در برابرنور آفتاب محافظت کنید
طی ماههای زمستان، گرمای آفتاب می‌تواند حس خوبی به ما بدهد، اما صرفا به این دلیل که دما پایین است نمی‌توانید ضد آفتاب را کنار بگذارید. حتی در روزهای ابری هم اگر مدتی طولانی بیرون باشید، ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید که می‌تواند علائم اگزما را تشدید کند.
پیش از بیرون رفتن از خانه، حتما روی پوست‌تان ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر بزنید. هنگام خرید ضد آفتاب، ترکیبات آن را بررسی کنید و نوعی را انتخاب کنید که حاوی عنصری که حساسیت برانگیز است نباشد.

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

تناسب اندام

دانستنی های ذهنی برای رسیدن به تناسب اندام

دانستنی های ذهنی برای رسیدن به تناسب اندام یکی مسائلی که در کاهش وزن و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *