معرفی عمارت های تهران

معرفی عمارت های تهران

معرفی عمارت های تهران

تابستان وقت مناسبی است که شما  به همراه خانواده از بناها، کاخ‌ها و عمارت‌هایی که هر کدام تاریخ  و سرگذشت ما هستند، دیدن کنید. بازدید از برخی از عمارت‌ها و کاخ‌های تهران، برای عموم آزاد است و برخی دیگر نه. ما امروز میخواهیم چند عمارت که بازدید آنها آزاد است را به شما معرفی کنیم.

 

معرفی عمارت های تهران

 

عمارت ارباب هرمز

عمارت ارباب هرمز یکی از بناهای تاریخی  دوران قاجار است، از سال ۱۳۹۳  این عمارت به عنوان موزه گرافیک ایران کاربری داشته است . اکثر بناهای تاریخی به جا مانده از حکومت دوره قاجار در تهران در مرکز و شمال تهران قرار دارند، اما عمارت ارباب هرمز یکی بناهای تاریخی  در شرق تهران میباشد که در منطقه تهرانپارس قرار دارد .
عمارت ارباب هرمز با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع  ترکیبی از معماری سنتی با معماری غربی در ۲ طبقه همراه زیرزمینی کوچک ابتدا در باغی به وسعت ۱ میلیون مترمربع بنا شده بود که در حال حاضر ۴۲ هزار مترمربع از آن باقی‌مانده است.
بازدید از  عمارت ارباب هرمز از روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه و ایام غیرتعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ امکان‌پذیر و مبلغ بلیت ورودی آن هم ۱۰۰۰ تومان است.
نشانی: خیابان تهرانپارس، فلکه چهارم تهرانپارس، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز
معرفی عمارت های تهران
عمارت مسعودیه
 عمارت مسعودیه به دستور مسعودمیرزا، فرزند ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۲۹۵ قمری، در زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع بنا شده است. نام این عمارت برگرفته از نام مسعودمیرزا به مسعودیه شهرت‌یافت.  معمار این عمارت استاد شعبان معمارباشی است.  عمارت مسعودیه دارای ۵ عمارت دیوانخانه، سفره‌خانه، حوضخانه، عمارت سیدجوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر، مملو از گچبری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به‌طور کلی تزئینات نفیس، تقسیم‌بندی‌های فضایی و عملکردهای متنوع است.
این بنای تاریخی دارای ۷ کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه‌رو، دو کتیبه در عمارت دیوانخانه و دو کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد. نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران در گوشه‌ای از این عمارت برپا شدند.
 نشانی: میدان بهارستان، ضلع جنوب‌غربی، خیابان اکباتان
معرفی عمارت های تهران
عمارت عین‌الدوله
 عمارت عین الدوله مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است. معماری این بنا به سبک معماری دوران قاجار است.
مهم‌ترین رویدادی که در این عمارت اتفاق افتاده است، برگزاری کنفرانس تهران در زمان جنگ جهانی دوم بوده است. بازدید از فضای بیرونی عمارت همه روزه به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر امکان‌پذیر است.
ساختمان اولیه که متعلق به عین‌الدوله، وزیر قاجار بوده، یک عمارت اعیانی، ولی ساده ییلاقی در دو طبقه بوده که در طبقه همکف یک شاه‌نشین با سقف آینه‌کاری شده و تزئینات و دو راهرو در ۲ طرف آن قرارداشته است.
محوطه باغ ۱۱ هزار و ۹۰۰ مترمربع است که به شکل مستطیلی شمالی- جنوبی تعیین شده است. باغ ۴ در دارد؛ دو ورودی اصلی در سمت شمال و جنوب و دو ورودی فرعی در دو جهت شرق و غرب. در شمالی در اصلی و تشریفاتی مجموعه محسوب می‌شود. در حال حاضر نگارخانه برگ در عمارت عین‌الدوله دایر است.
 نشانی: پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی، شماره ۱۷

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

در مراکش چه کارهایی نباید بکنیم؟

در مراکش چه کارهایی نباید بکنیم؟

در مراکش چه کارهایی نباید بکنیم؟ مراکش یک کشور زیبا و سنتی با مردمانی بسیار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *