فواید درمانی جیرجیرک و خوردن جیرجیرک در مناطق کرمان

فواید درمانی جیرجیرک و خوردن جیرجیرک در مناطق کرمان

فواید درمانی جیرجیرک و خوردن جیرجیرک در مناطق کرمان

در  جیرجیرک خوران در شهر کرمان , حشراتی کمیاب با  طول عمر کوتاه و به گفته مردم بومی شهر دارای خواص زیاد را میخورند. این حشرات در بیابان های کرمان مثل شهربابک، زیدآباد و سیرجان یافت میشوند می شوند.  این حشرات نوعی جیرجیرک هستند که هرسال فقط در  بهار با شروع  خرداد ماه  تولید مثل می کنند و در پایانخرداد عمرشان به پایان می رسد.
جیرجیرک ها، با فرارسیدن شب، بر روی بوته های (قیچ) که دربیابان های کرمان ازیاد هستند می چسبند و روی برگ های بوته تخم ریزی می کنند.

فواید درمانی جیرجیرک و خوردن جیرجیرک در مناطق کرمان

خواص دارویی جیرجیرک

بارش باران باعث ریختن تخم این حشرات به زمین  میشوند و تخم این حشرات پس از بارش باران در خاک فرو میروند و بعد از آن دوباره از دل خاک بیرون می آیند و به بوته ها می چسبند.هرسالی که بارندگی ها بیشتر باشد تعداد جیرجیرک ها بیشتر میشود.
به دلیل اینکه  این حشرات فقط در قسمت های مخصوصی از بیابان یافت میشوند پیدا کردن آنها بسیار کار سختی است.
مردم بومی و عشایری که به بیابان ها تسلط دارند در خرداد  به شکار و فروش جیرجیرک ها میپردازند و از این راه کسب درآمد میکنند .
به گفته مردم بومی این حشرات کم یاب و گران قیمت  طبیعت گرمی دارند و در درمانخیلی از درد ها مانند نفخ و گرفتگی و درد دست و پا و کمرمفید هستند.

قصه خوردن جیرجیرک در سیرجان به خیلی سال‌های پیش برمی‌گردد که داستان آن را بارها از زبان مسن‌تر شنیده‌ایم؛ یک زمانی سیرجان قحطی شد و مردم مجبور به خوردن ملخ و جیرجیرک شدند.

مصرف کنندگان این حشرات از روش طبخ این حشره میگویند:اول  آنها را می‌ریزیم تو آب گرم، خوب که مردند، دست و پاهای‌شان را می‌کنیم و بعد در ماهی‌تابه برشته می‌کنیم و می‌خوریم مثل آجیل، تازه از آجیل هم خوشمزه‌تر است.

امام جمعه سیرجان گفت: خوردن جیرجیرک و خرید فروش آن حرام است.پلیس نیز در این رابطه با فروشندگان برخورد می کند.

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل

طرز تهیه ی نوشیدنی های انرژی زا در منزل شما میتوانید به جای خریدن نوشیدنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *