فصل رویش و خاصیت و قیمت قارچ دنبلان

فصل رویش و خاصیت و قیمت قارچ دنبلان

کلمه دنبلان از کجا آمده و به چه معناست؟

کلمه دنبلان ریشه از کلمه دونبالان donbalan در زبان ترکی آذربایجانی، به معنایبرآمده، متورم و برجسته است و به زمینی اشاره دارد که هنگام خارج شدن دنبلان، حالت برآمده و پف کرده پیدا می­کند.

این قارچ را در شهر هرمزگان به نام آغر، در تهران، دنبلان کوهی و در فارس به نام دنبل میشناسند و در کتاب های طب سنتی به نام  «نبات الرعد»شناخته میشود.

فصل رویش و خاصیت و قیمت قارچ دنبلان

دنبلان را  چگونه می توان پیدا کرد؟

دنبلان در سالهای پرباران پس از بارندگیهای بهاره از نیمههای اسفند تا آخر فروردین چ در عمق ۵ تا ۳۰ سانتی متری خاک های مرطوب آهکی و سبک دامنه کوهستان ها و کوه های شنی پیدا میشود. قارچ دنبلان در کنار  ریشه گیاهان زندگی میکند پس در خاک بدون گیاه دنبال آن نگردید. دنبلان را در زمین های بکر غیر زراعی و در محل هایی از خاک که برآمده و ترک خورده است، می توان پیدا کرد .

فصل رویش و خاصیت و قیمت قارچ دنبلان

دنبلان در چه مناطقی از ایران پیدا می شود؟

قارچ دنبلان به طور طبیعی در بسیاری از مناطق معتدل یافت می‌شوند. از اولین محل  های رويش دنبلان كشورهاي افغانستان و هندوستان و در ایران مناطق كوهستان هاي نواحي شمال غرب کشور بووده است. در آذربایجان، كوه هاي ماكو، چالدران، پلدشت، چايپاره، مرند، جلفا، منطقه ارسباران، و بخش یامچی، خوي، میانه، دشت مغان، استان زنجان شهرستان طارم و خدابنده، در شهرهای مرکزی و جنوبی کشور استانهای فارس، منطقه زردکوه چهارمحال و بختیاری، یاسوج، هرمزگان، شهرستان دامغان، استان سمنان  همدان، استان سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمانشاه و تهران، مناطق شمالي ايران به ويژه استان گلستان منطقه ترکمن صحرا شهرستان­های گنبد، كندوان، دو هزار، شهسوار استان گیلان شهر لوشان، تپه های گلفرج و مارازا و طالب گلی،استان خراسان شمالی شهرستان سراوان و  جزیره کیش یافت میشود.

فصل رویش و خاصیت و قیمت قارچ دنبلان

قیمت قارچ دنبلان چند است؟

قارچ دنبلان یکی از گران ترین و با ارزش ترین گیاهان جهان است و در اروپا  قیمت یک کیلو از آن به ۱۰ هزار دلار (حدود ۳۰ میلیون تومان) به فروش می­رسد در کشورهای فرانسه، ایتالیا و انگلیس هر کیلو ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار به فروش میرسد. قیمت این قارچ در ایران بین ۸۵۰۰  تا ۹۵،۰۰۰ تومان است و که به کشورهای حاشیه خلیج فارس هم صادر می شود.

مصارف قارچ دنبلان چیست؟

قارچ دنبلان یک غذای  مقوی است و بیش‌ترین  مصرف قارچ دنبالان در رستوران‌ها های مشهور،  تهیه سس‌ها و  چاشنی ها و روغن‌های معطر و  داروسازی است. برخی آن را  الماس آشپزخانه نامیده اند.

*جهت خرید عمده قارچ دنبلان با فروشگاه اینترنتی کیم کالا تماس بگیرید.

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

روش تهیه خورشت شاه بلوط

روش تهیه خورشت شاه بلوط

روش تهیه خورشت شاه بلوط یکی از خورش های خوشمزه و خاص خورش شاه بلوط …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *