خواص و اطلاعات درباره ی گیاه ریواس

خواص و اطلاعات درباره ی گیاه ریواس

ریواس یا ریباس، گیاهی است از گروه ترشک ها. این گیاه دارای ساقه های هوایی و برگ های آن دارای مواد ذخیره ای و اسیدی  فراوانی است .

ریواس در فصل بهار در نقاط گوناگون ایران،در دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق سرشار از آب  راکد رویش میکند و دارای برگ ضخیم و گوشت دار است.

خواص و اطلاعات درباره ی گیاه ریواس

خواص درمانی گیاه ریواس

گیاه ریواس دارای طبیعت سرد است و سرشار از  ویتامین ها و املاح معدنی زیادی است. برای همه ی  اعضای بدن، ماده ی غذایی مغذیی شمرده میشود. این گیاه برای تقویتمعده و کبد بسیار مفید است. مصرف  ریواس برای بیماران تب  دار و بی اشتها بسیار مفید است  و بیماری هایی مثل:یرقان  ، وسواس  ، سستی را درمان می کند. در این گونه موارد باید ۱۰۰ گرم از آب ریواس  را مصرف کنید.

بهترین طریقه مصرف ریواس، مصرف آب ریواس  با آب هویج ، کرفس ، خیار و سیب  می باشد که یک سوم آب ریواس و دو سوم بقیه مواد است.

شیر مادرانی که ریواس می خورند، در نوزادان تولید اسهال  می کند. ریواس، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر بسیار سودمند است.

ریواس یک نوع فعال کننده ی  دستگاه گوارش، انتقال دهنده نمک های صفراوی و تحریک کننده ترشح کبد  است. اولین کار  آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی با مزه ی تلخ خوشایندش، باعث پاک شدن حفره ی دهان شده و دهان  را برای چشیدن غذای بعدی آماده می کند .گیاه ریواس در معده باعث افزایش ترشح معدی و تحریک معده می شود. علاوه بر این با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد، به  جذب چربی از روده کمک می کند.

ارزش غذایی ۸۵ گرم ریواس

انرژی … ۲۹ کیلو کالری

چربی … ۲/۰ گرم

پروتئین … ۸/۰ گرم

کربوهیدرات … ۷ گرم

کلسیم  … ۲۶۶ میلی گرم

سدیم  … ۵ میلی گرم

پتاسیم … ۱۴۸ میلی گرم

ویتامین ث  …  ۷ میلی گرم

ویتامین آ   … ۱۰۰ تا ۳۰۰ واحد بین المللی.

 مصارف ریواس

ریواس به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی، برای پاک کردن ظرف هایی که آثار سوختگی مواد غذایی در آنها باقی مانده ، استفاده میشود.

کسانی که موی آن ها قهوه ای کم رنگ است، با استفاده از ریشه ی ریواس می توانند رنگ موی خود را به طلایی تبدیل کنند.

ریواس با طعم خاص خود، در بیشتر دسرها  و شیرینی ها  استفاده می شود. تا پیش از سده ی ۱۸ کاربردی در پخت غذا نداشت.

 

 

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان

معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان

معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان زردچوبه، گیاه جینکو، صبرزرد و … جزو گیاهانی هستند که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *