NFC

آشنایی با تکنولوژی NFC و نحوه کار با آن

آشنایی با تکنولوژی NFC و نحوه کار با آن

 

در این بخش از مجله آنلاین کیم کالا قصد داریم به معرفی تکنولوژی NFC و نحوه کار با آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در ایام اخیر به خاطر رواج پرداخت های اینترنتی و سیستم های پرداخت آنلاین مانند سامسونگ پی و اندروید پی که از طریق موبایل ها ارائه می شوند. تکنولوژی NFC نیز رواج فراوانی یافته و اکنون به یکی از اصلی ترین پیش نیازهای مد نظر مصرف کنندگان برای خرید بدل شده است.

ممکن است چنین جمله ای تا این لحظه چندین بار به گوشتان خورده باشد با اینحال آیا فکر کرده اید که NFC دقیقا به چه معناست؟ پیشتر این نوشته تصمیم گرفته اید شما را با تعریف، چیستی و عملکرد آن آشنا نماییم و از کاربردهایش برای تان بگوییم.

NFC از سرواژه های عبارت Near Field Communication یا رابطه عرصه نزدیک گرفته شده و با شرایطی که از نامش بر می آید امکان رابطه کوتاه برد ابزار ها با یکدیگر را ممکن می نماید. برای این منظور دست کم به یک ابزار فرستنده نیاز است و با این وجود ابزاری که سیگنال ها را دریافت نماید.

هم اینک گجت های فراوانی از استاندارد NFC خدمات رسانی می کنند که بسته به نحوه عملکردشان اکتیو (Active) یا انفعالی (Passive) هستند.

ابزار های خدمات رسانی کننده از NFC انفعالی یا پسیو شامل تگ ها و دیگر فرستنده های کوچک می شوند که می توانند معلومات را بی توجه به منبع انرژی ویژه برای دیگر گجت های پشتیبان ارسال نمایند. با این همه، این ابزار ها در حقیقت هیچ اطلاعاتی را که از جانب منابع دیگر ارسال شده پردازش نمی کنند و قادر به برقراری رابطه با دیگر قطعات پسیو هم نیستند. با به خاطر سپردن آنچه گفته شد گجت های پسیو غالبا در شکل و فرم علائم تعاملی هستد که روی دیوارها آویزان می شوند یا در آگهی به کار می روند.

ابزار های اکتیو یا اکتیو با اینحال هم می توانند معلومات را ارسال کنند و هم دریافت نمایند. این گجت ها به علاوه از طرف دیگر توانایی برقراری رابطه با یکدیگر و به علاوه از طرف دیگر گجت های پسیو را هم دارند. تلفن هوشمند را می توان رایج ترین شکل ابزار های خدمات رسانی کننده از NFC اکتیو خواند با اینحال کارت خوان هایی که در سیستم های حمل و نقل عمومی و ترمینال های پرداخت به کار می روند هم در این گروه جای دارند.

NFC چیست و به چه نحو کار می کند؟

درست مانند بلوتوث و وای فای و با این وجود کلیه اشکال سیگنال های بیسیم، NFC هم برپایه اصل ارسال معلومات از روش امواج رادیویی کار می کند. رابطه نزدیک میدانی را می توان استاندارد دیگری برای انتقال بیسیم دیتا دانست؛ بدان معنا که استانداردهایی وجود دارند که ابزار های مختلف برای برقراری رابطه با یکدیگر می بایست از آنها پیروی نمایند. تکنولوژی استفاده شده در NFC برپایه فرضیه های قدیمی تر RFID (احراز هویت فرکانس رادیویی) کار می کند که در حقیقت از القای الکترومغناطیسی برای انتقال معلومات کمک می گیرد.

از این حیث یک اختلاف آشکار میان NFC و وایفای یا بلوتوث مطرح می شود و آن اینکه می توان از تکنولوژی ذکر شده برای به حرکت درآودن جریان های الکتریکی درون قطعات پسیو و به علاوه از طرف دیگر انتقال صرف معلومات سود گرفت.

این یعنی گجت های پسیو به منبع تغذیه ویژه برای خود نیاز ندارند و در مقابل می توانند هر لحظه که یک قطعه خدمات رسانی کننده از NFC اکتیو در مسیرشان قرار گرفت از میدان های الکترومغناطیسی ساخته شده به وسیله آن استفاده نمایند. در کمال تاسف با اینحال تکنولوژی NFC ضریب خودالقایی کافی برای تامین شارژ موبایل هایمان را ندارد با اینحال برای این منظور تکنولوژی شارژ QI معرفی شده که با استناد به همان اصل کار می کند.

می توان از میدان های الکترومغناطیسی برای انتقال دیتا یا القای جریان های الکتریکی در یک ابزار گیرنده استفاده کرد. ابزار های NFC پسیو انرژی مورد نیازشان را از میدان های ساخته شده به وسیله ابزار های اکتیو می گیرند با اینحال برد کوتاهی دارند.

فرکانس انتقال دیتا از روش  NFC برابر با ۱۳.۵۶ مگاهرتز است و داده ها را با هرکدام از نرخ های ۱۰۶، ۲۱۲ یا ۴۲۴ کیلوبیت بر ثانیه می توان ارسال کرد که این سرعت ها نیز برای تغییر اطلاعاتی مانند جزئیات رابطه یا تصویر و موسیقی کفایت می کنند.

برای واضح نمودن اینکه چه اطلاعاتی برنامه ریزی شده است میان ابزار های خدمات رسانی کننده از این تکنولوژی جابجا شود، استاندارد NFC هم اینک سه مد عملیاتی برای ابزار های خدمات رسانی کننده دارد که ممکن است رایج ترین شان در تلفن های همراه موقعیت همتا-به-همتا باشد؛ این مد امکان تبادل طیف وسیعی از معلومات را میان دو ابزار برخوردار از این تکنولوژی ممکن می آورد. در این موقعیت هر دوی ابزار ها وقتی که اطلاعاتی را ارسال می کنند در موقعیت اکتیو قرار می گیرند و وقتی اطلاعاتی را می گیرند در موقعیت پسیو.

مد دوم خواندن و نوشتن یا Read and Write است که یکی از شیوه های انتقال داده به حساب می آید و در جریان آن، ابزار اکتیو که یقینا همان موبایل شماست به گجت دیگری وصل می شود تا اطلاعاتی را از روی آن بخواند. این مد زمانی به کار می رود که قصد تعامل با یکی از تگ های تبلیغاتی NFC را داشته باشید.

مد عملیاتی سوم شبیه به سازی کارت است که در آن ابزار خدمات رسانی کننده از NFC را می توان با اسم یک کارت اعتباری هوشمند یا بدون رابطه برای انجام امور پرداختی یا بهره برداری از سیستم های حمل و نقل عمومی به کار برد.

 

 NFC

 

مقایسه با بلوتوث

امکان دارد فرض کنید که به خاطر رواج و سابقه طولانی مدت بلوتوث دیگر الزامی به یک تکنولوژی شبیه به مانند NFC نیست. با اینحال باید بگوییم که اختلاف های تکنولوژیکی متعددی میان آنها می باشد که در شرایطی ویژه بهتری هایی را به NFC می دهد.

اصلی ترین خصوصیت مثبت NFC درمقایسه با بلوتوث مصرف به نسبت پایین انرژی است که آن را به گزینه ای فرضیه آل برای ابزار های پسیو مانند تگ های تبلیغاتی که پیشتر اشاره کردیم مبدل می نماید. با شرایطی که گفته شد این تگ ها نیاز به منبع انرژی زیادی ندارند.

با اینحال این کم مصرف بودن مضراتی هم دارد؛ با اهمیت تر از همه اینکه برد انتقال داده ابزار های پشتیبان  از NFC را به میزان زیادی درمقایسه با انواع بلوتوثی پایین می آورد.

با اسم مثال در مواردی که NFC بردی برابر با ۱۰ سانتی متر دارد، در ارتباطات بلوتوثی می توان دیتا را تا ده متر آنطرف تر یا حتی در فاصله بیشتر درمقایسه با منبع انتقال داد.

از دیگر ایرادات وارده این است که NFC اندکی درمقایسه با بلوتوث کندتر رفتار می کند و دیتا را با بیشینه سرعت تنها ۴۲۴ کیلوبیت بر ثانیه منتقل می کند که این رقم برای بلوتوث ۲.۱ برابر با ۲.۱ مگابیت بر ثانیه و برای بلوتوث کم مصرف برابر با یک مگابیت برثانیه است.

با اینحال وقتی حرف از سرعت به میان می آید NFC یک مزیت مهم درمقایسه با بلوتوث دارد. از آنجایی که در این تکنولوژی ابزار ها به روش القایی به هم وصل می شوند و الزامی به جفت شدن دستی آنها به یکدیگر نیست، برقراری رابطه میان ابزار های پشتبان کمتر از یک دهم ثانیه لحظه می گیرد.

با این وجود بلوتوث به شیوه مدرنش در مدت لحظه کوتاهی رابطه میان دو ابزار را ممکن می نماید با این همه NFC بازهم در عده ای سناریوها از نمونه پرداخت تلفن هوشمندی سودمندتر است.

در اینجا ضروری است در اینجا یادآوری کنیم که اغلب خدمات های پرداخت موبایل مهم مانند سامسونگ پی، اپل پی و اندروید پی از تکنولوژی NFC استفاده می کنند، در چنین موقعیتی که عملکرد خدمات سامسونگ پی تا حدودی دارای اختلاف از بقیه است.

گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که برای انتقال فایل، انتشار از نو ارتباطات و انجام بسیاری امور دیگر بازهم بلوتوث بر NFC ارجحیت دارد ولی باید گفت پیش بینی می شود که به خاطر رواج یافتن سرویسهای پرداخت موبایل خیلی زود بیننده اوج گرفت NFC باشیم.

برای آگاهی از آخرین اخبار از دنیای تکنولوژی و گجت ها با ما در مجله آنلاین کیم کالا همراه باشید.

منبع : دیجی لند

درباره ی نجفی

همچنین ببینید

تبلت

اگر قصد خرید یک تبلت خوب و کارآمد را دارید این مقاله را از دست ندهید.

اگر قصد خرید یک تبلت خوب و کارآمد را دارید این مقاله را از دست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *