۱. سر وقت به اتاق خوابتان بروید.

هر شب پیش از خواب ذهن و بدن خود را با کارهایی مانند کتاب خواندن و موزیک گوش دادن و…  سرگرم کنید و خود را آماده رفتن به رختخواب کنید.

۲. شرایط اتاق خواب خود را برای خواب آماده کنید.

باید دمای اتاق خود را بین ۱۸ تا ۲۰ تنظیم کنبد و آنرا تاریک نگه دارید و پرده‌ها را بکشید.

۳. از گوشی خود به عنوان یک ساعت زنگ‌دار استفاده نکنید.

اکثر ما از گوشی خود برای از خواب بیدار شدن استفاده میکنیم،  مشکل اینجاست که یکی از علت های بی خوابی شما همین گوشی است، زیرا شما توسط  گوشی خودباعث دیر ترخوابیدن و سرگرم شدن میشوید و دیگر تمایلی برای خواب پیدا نمیکنید.

اگر ازگوشی خود به عنوان ساعت زنگ‌دار استفاده می‌کنید این مشکل را با خرید یک ساعت رومیزی حل کنید.

۴.  نفس عمیق بکشید.

در “دم “، هوای تازه‌ به ریه‌ها وارد می شود، که در تمام بدن شما میگردد و تمام سلول‌های بدن شما را پاکسازی می‌کند.و در “بازدم”، تمام سموم و مواد مضر از بدن  خارج می شوند.تمرکز بر دم و بازدم ثابت و آرام، احساس راحتی به شما القا می‌کند. این کار باید به طور مداوم  انجام شود تا شما نتیجه آنرا مشاهده کنید.

۵. عضلات انگشت پای خود را شل کنید.

عضلات انگشت خود را بکشید و سپس رها کنید، سپس این کار را بر روی انگشت دیگرتان انجام دهید. یا  انگشتان پای خود را  هفت بار خم کنید و سپس آنرا آزاد کنید.

۶.  خود را با یک تمرین ذهنی سرگرم کنید.

عدد ۱۰۰ را به صورت معکوس بشمارید یا  شمارش معکوس را به صورت کم کردن ۳ عدد در هر بار انجام دهید .

ریتم شمارش می‌تواند شما را در حالت خواب‌آلود قرار دهد در شمارش با کم کردن ۳ عدد در هر بار مقدار کمی چالش برای ذهن شما ایجاد می‌شود که نیازمند توجه بیشتری است و می‌تواند یک تاثیر مثبت خارج از برنامه بر روی مغز شما هم داشته باشد.

۷. از تخت خواب بیرون روید.

پس  از نیم ساعت استراحت در تخت خواب،  از آن جا برخیزید.  شما باید بدن خود را به خواب در رختخواب آموزش دهید.  موبایل خود را کنار بگذارید وکارهایی ازقبیل :خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی و یا حتی شستن ظروف را انجام دهید.

 

۱۱. به اندازه کافی در طول روز ورزش کنید.

اگر شما در طول روز هیچ کاری انجام نداده باشید، بدن شما احساس نیاز به استراحت کمتری دارد. هرچه در طول روز فعال‌تر باشید خواب راحت‌تری دارید.