درمان کم رویی کودکان

درمان کم رویی کودکان

درمان کم رویی کودکان

کمرویی کودکان با فرار کردن از موقعیت‌های اجتماعی؛ مانند مدرسه، مهمانی‌ها یا حضور در جمع دوستان خود را بروز می‌دهد.  اگرچه کودکان خجالتی به افراد و موقعیت‌های جدید علاقه دارند، اما اضطرابشان  از برقرار کردن تعامل های اجتماعی جلوگیری میکند.

تحقیقات نشان می‌دهد که قسمت خاکستری مغز افراد خجالتی بسیار فعال است. این قسمت واکنش‌های عاطفی را  با دقت  کنترل می‌کند و دقیقا مثل عکس‌العمل‌های سریعی که افراد عادی در هنگام خطر از خود نشان می‌دهند و از آنها می‌گریزند، افراد خجالتی وقت قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی احساس نگرانی می‌کنند.

درمان کم رویی کودکان

کمرویی کودکان را چگونه برطرف کنیم؟

۱- پذیرش کودک و تشویق او به صحبت 

والدین کودکان کم رو، باید آنها را همه جوره بپذیرند و با نادیده گرفتن خطاهای آنها و در مقابل تشویق و تقویت هر کار مثبتی برای مشارکت جمعی و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، کودک را تشویق به اظهار نظر در جمع کنند.  والدین در منزلهنگامی که با کودک خود تنها هستند با او مدام حرف بزنند و با سوال کردن ازاو درباره مسائل مورد علاقه‌اش با او صحبت کنند. 

۲- در انتخاب محیط آموزشی کودک دقت کنید

محیط مناسب می‌تواندباعث شکوفایی کودک و به درمان کمرویی کودک کمک کند. سعی کنید مدرسه‌ای انتخاب کنید که تعداد دانش آموزان آن کم باشد. پیش از شروع کلاس‌ها فرزندتان را  چند روز به مدرسه جدید ببرید، تا معلمها را از نزدیک ببیند و با محیط مدرسه آشنا شود. به معلمش گوشزد کنید که او خجالتی است و با کمک هم  برنامه‌ای طراحی کنید تا فرزندتان احساس راحتی  کند و بامعلم خود  ارتباط نزدیکتری داشته باشد.

۳- کودک را برای موقعیت جدید آماده کنید

به گفته روانشناسان بهتر است برای درمان کمرویی کودکان، کودک را از یک هفته قبل برای انجام کار یا تجربه جدیدی آماده کنید. مثلاً اگر قرار است که فرزندتان را به دندانپزشکی ببرید یک هفته زودتر او را به مطب دکتر ببرید تا با محیط آنجاآشنا شود و احساس راحتی بیشتری کند. 

۴- بدبینی او را از بین ببرید

کمرویی کودکان معمولا از الگوها و تفکرهای منفی که موجب بدبینی می‌شود سرچشمه می‌گیرد، مثل اینکه «بچه ها مرا دوست ندارند». با تقویت  افکار مثبت به فرزندتان در از بین بردن بدبینی به کمک کنید .

۵- سرزنش نکردن کودک

هرگز کودک را به دلیل خجالتی بودن مسخره نکنید،  پاداش دادن به او  روش بهتری است. در واقع شرمنده کردن کودک یا سرزنش کردن او فقط احساس بی کفایتی را در او افزایش می‌دهد،  تشویق کردن موجب می‌شود تا کودک بهتر درک کند که کدام رفتار مناسب‌تر است.

درباره ی یاسمن

همچنین ببینید

همسر لجباز

با همسر لجباز چگونه باید رفتار کرد؟

با همسر لجباز چگونه باید رفتار کرد؟ یکی از مشکلات شایع در بین زوج های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *